تبلیغات
Share ManVSTo - به کمک کامپیوتر لبخندهای قلابی را تشخیص دهید

ایسنا- محققان موسسه فناوری ماساچوست سیستمی رایانه‌یی طراحی كرده اند كه می تواند لبخند واقعی را از لبخند تصنعی تشخیص دهد. 

افراد گمان می كنند كه در حالت ناراحتی یا ناامیدی لبخند نمی زنند، اما تحقیقات صورت گرفته نشان می دهد كه افراد در هر دو حالت شادی یا ناراحتی لبخند می زنند كه تفاوت بسیار ظریفی بین این دو نوع لبخند وجود دارد. 

تیم تحقیقاتی موسسه تكنولوژی ماساچوست (MIT) به سرپرستی دكتر محمد احسان حقه، سیستم رایانه‌یی با آخرین اطلاعات به دست آمده از تحقیقات مختلف طراحی كرده اند كه می‌تواند تفاوت بین لبخند تصنعی و واقعی را شناسایی كند. 

برای آزمایش این سیستم رایانه‌یی، از داوطلبان خواسته شد كه در برابر دوربین (وب كم) رایانه تظاهر به شادی یا ناراحتی كنند كه در حالت تظاهر به ناراحتی 90 درصد افراد لبخند نزدند. 

در مرحله بعد از افراد خواسته شد كه یك فیلم ویدئویی شاد را ببینند یا یك فرم حاوی سوالات ناراحت كننده را پر كنند و بازهم در این حالت از چهره افراد تصویر برداری می شد. 

بررسی دقیق دو فیلم نشان می دهد، در زمانیكه از افراد خواسته شده بود كارهای ناراحت كننده (مانند پر كردن فرم سوالات) را انجام دهند، پس از پایان كار و فشار دادن دكمه ثبت اطلاعات، بر روی صورت 90 درصد افراد لبخندی شكل می گیرد كه به راحتی قابل تشخیص نیست. 

دكتر «حقه» تأكید می كند: تفاوت بسیار ظریفی بین خنده واقعی و تصنعی وجود دارد؛ خنده واقعی به تدریج شكل می گیرد، در حالی كه خنده تصنعی به سرعت ایجاد شده و سریع نیز محو می شود. 

این محقق در توضیح این مساله خاطر نشان می كند: مبتلایان به اوتیسم خنده افراد را به معنای شادی آنان تعبیر می كنند، اما این لبخند الزاما به معنای شادی نیست؛ یا اگر یك مشتری در هنگام خرید در پاسخ به فروشنده لبخند می زند، این لبخند نیز به معنای رضایت فرد نیست و باید مفهوم واقعی لبخند را درك كرد. 

به گفته وی هدف اصلی این تحقیق كمك به افراد برای برقراری ارتباطات بهتر چهره به چهره است. 

همچنین از این سیستم می توان برای كمك به افرادی كه در برقراری ارتباط با دیگران و فهم احساسات دیگران دچار مشكل هستند (مانند مبتلایان به اوتیسم) استفاده كرد. 

این تحقیق می تواند منجر به طراحی و ساخت رایانه های هوشمندتری شود كه با توجه به حالات چهره كاربر، به به احساسات وی واكنش نشان می دهد.


  • آخرین ویرایش:-
آخرین پست ها